BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: Balandis, 2008

Justui

2008-04-29

Noriu pasveikint be galo artimą ir brangų žmogų – Justą, gimimimimimimimo dienos proga!!!
Kai šarma jau puošia tavo plaukus, o trisdešimtmetis ne už kalnų.. nu ok ok, nebus tokių žodžių :))) Ka norėjau palinkėt, palinkėjau asmeniškai :)

Hyvää syntymäpäivää!!!
Rūtelė

Rodyk draugams

Lietuvos valiuta – vis dar rublis

2008-04-23

Prieš porą dekadų nusipirkau adresų knygutę visiems visų adresams. Knygyne pavarčiau, žiūriu nu protinga tokia, su matavimo vienetais visokiais, telefonų kodais ir kitokiais įprastais tokiai spaudai niekniekiais.
Parsinešu namo, pradedu įdėmiau vartyti iiiirrr…nagi vagi vagi na:Bet čia pat nuraminu save – Estija ir Latvija išvis nepaminėtos (tikriausiai vis dar Rusijai priklauso, mes ”blatnesni”, arba ne tokie artimi kaimynai, dėl to taip mėgiami). Bučiau sakiusi, kad leidimo metai seni, bet Suomija jau įrašyta beturinti eurą! (įsivedė berods 2002) WTF?

Ir kaip galima nekurti anekdotų apie tokius ”greituolius” suomius..
Rūta


Rodyk draugams

Su kuo, kaip ir iš ko daromas tas elnienos skanėstas

2008-04-23

Sorry, dėl anglų kalbos, bet kadangi suomis jį taip gražiai išvertė ir aprašė anglų kalba, net nekyla ranka versti teksto :) kam reiks lt varianto, atsiusiu, sakykit :)
(Language original and no corrections made)
______________________________________
Reindeer from a scratch

Needed ingredients:
reindeer
onions
butter
salt
beer
potatos
pickled cucumbers
lingonberries
sugar
milk

Don’t you worry, it’s all really simple!!

First:
1. take a reindeer
2. slice it up in practical 1 cm thick slices
3. pile the slices of reindeer meat and freeze them

After this invite some great friends over, since only a complete loser eats his reindeer alone.

Then:
4. peel and boil the potatos, mash them, mix in some milk, butter and salt
5. as the potatos are cooking take approx. 200g of reindeer per person and cut the frozen meat slices into thin sticks (only approx. 0,5cm!); this takes some effort and a lot of technique, have some beer, remember: a thinner stick is easier to cut; because the meat is frozen there might be no point trying to cut it in the sawing manor like bread, pushing the blade through downwards might prove itself a better style and save your wrists a lot;
6. fry some pieces of onion in a pan, using butter
7. fry the meet until all of it is brown, using butter, smell it cause this truly is one of the nicest smells in the world!
8. put the onions and meat into a pot, pour some water in it too, mix, let it boil for quite a long while so the meat get’s tender
9. add lots of salt, have some beer, add little bit more salt
10. don’t forget the potatos, mash them!
11. take the lingonberries and add sugar to them as much as you like
Done! Serve everything nicely. Enjoy the Rudolf with the mashed potatos, the somewhat sugared lingonberries, pickled cucumbers and milk. Don’t you worry, Santa will find another darling!

Chears buddies!
Lauri____________________________________________________________
negaliu pasirašyti po šituo įrašu, juk joklmn, kaip ir ne aš jį rašiau :) Bet įdėjau tai aš..nu tada ir pasirašau!

Palauksit kalėdu, patykosit senio prie balkono durų, nudobsit elniuką ir tada jau: - Skanaus, brangieji! :)
Rūta

Rodyk draugams

Darom bizni filipinuose?

2008-04-21

Siaip as stengiuosi buti international ir suprasti visus cross cultural skirtumus, pateisinti kuo imanoma dazniau visus man nesuprantamus dalykus.. Nu bet kai vietoj paskaitos apie bizni ir marketinga Filipinuose, isgirstu pasakojima apie tai, kaip jie buvo kolonizuoti ispanijos, patapo katalikai, gyvena beveik tokio pat dydzio salyje, kaip Suomija, turi 90,5 mln populiacija (Suomijoje apie 5,3 mln), gimstamumo niekas nereguliuoja ir niekur negali nusipirkti ”sargiu” arba kontraceptiniu tableciu..nu tai tada tikrai hmm…. ir kuom tai susije su bizniu ir marketingu azijoje?


 


Nemegstu tokiu paskaitu. Ir dar nemegstu universiteto kompiuteriu, nes turiu rasyti “shlebezavotai“.


Ruta

Rodyk draugams

Šiaurės elnias – Valgomas!

2008-04-21

Vakar mano suomių šeima (Marika & Lauri) pasikvietė visus šio pusmečio vaikus (koordinuojamus studentus: lenkai Lukasz su Ewelina, vokietis Fabian ir lietuvė – aš :) ) ir padarė vakarienę. Pagrindinis patiekalas – šiaurės elnias! Taip taip, tas pats kur senio šalčio roges žiemą Laplandijoje tampo…varškelis.. bet skanus!O įdomiausia buvo tai, kad elnieną, bent jau suomiai valgo su uogiene! Visai nieko derinys, pasirodo :) O ir mėsos skonis..sunku papasakoti, bet man kažkas tarp veršienos ir dar kažko :)Kol valgai ir negalvoji, kad tai elniukas, nieko..bet kai susimąstai, koks vienišas dabar senis šaltis..

Senis šaltis susitvarkys, jis stiprus :)
Rūta

Rodyk draugams

Strategic leadership | Day 4

2008-04-20

Liūdna diena.. Paskutinė Ken‘o dėstytojavimo diena :( Nežinau kodėl, bet paskutinės dienos su tokiais protais man būna liūdnos..

Darbo diena buvo sutrumpinta ir darbo jau buvo daug mažiau.. Padarėm dar vieną testą savo silpnybėms lyderiavime nustatyti ir peržvelgėme saviugdos plano darymą.

Aptarėm egzamino detales, ir dabar turiu nusiųsti savo kalbą, sakytą 2dienį su papildymu ir paaiškinimais, kuri kalbos dalis kaip įtakoja klausytoją, bei parašyti saviugdos planą: kokią silpnybę turiu, ko imsiuos, kad ji virstų stiprybe, kiek laiko tai truks ir kaip ji man padės gyvenime..

Profesorius, norėdamas parodyti dar kitą lyderiavimo išraiškos formą – meną, atsivežė DVD su Deep Purple dainos „Smoke on the water“ įrašu, kuriame patys kūrėjai jau šiais laikais pasakoja dainos kūrimo procesą, melodijos ypatingumą ir kas jų nuomone taip išpopuliarino dainą apie sudegusį kazino.

Bet kai pagalvoji, juk tikrai, atrodo daina kaip daina, o visas pasaulis ją žino! (na gal išskyrus Afriką (afrikietė Deep Purple nežinojo, dainos taip pat) PaYouTube‘inus radau ir japonišką dainos versiją :) Ir visa, ką Ken‘as tuo norėjo pasakyti, buvo tai, kad lyderiavimas nėra vien manipuliacija kitais, teorinių manipuliacijos žinių taikymas praktikoje, bet taip pat ir charizma, intelektas ir kitos žmogaus, kaip asmenybės, nematomos pusės, kurios ir sukuria lyderį, o ne tik vadovą.

Bye bye, Ken..
Rūta


Rodyk draugams

Strategic leadership | Day 3

2008-04-20

Žinoma, ši diena neprilygo vakarykštei (bent jau mano akimis), bet buvo tikrai įdomu. Pirmą dienos pusę aiškino teoriją apie visokius CEO (Chief Executive Officer (kompanijos) vadovaujantis darbuotojas), chief executive (generalinis direktorius), kodėl? Kaip? Ką? ir iš kur?, tada trumpai apžvelgėme kompanijų kultūras įtakojančius veiksnius ir visa kita, kas susiję su kompanijų vidine kultūra. O popiet – praktinės užduotys. Paskirstė mus poromis, ale „workshop‘us“ darėm. Reikėjo susigalvoti kompaniją (buvo galima imti ir realius pavyzdžius, buvusias/esamas darbovietes, žodžiu, kas tik šauna į galvą), tada susigalvoti sau postą, kuriame norėtum būti (marketingo/finansų/pardavimų ir t.t. vadovas, kompanijos vadovas nu žodžiu belenkas, kas tik nori. Ir tada jau turi sumodeliuoti kompanijos kultūrą, kokios problemos, kaip jas keisi ir kuom tavo postas ypatingas, kad galėtum juo pasinaudoti. Aisq, kas daugiau, jei ne mūsų pažiba – kinietis sugalvojo kažką originalaus ir išskirtinio, ir norėjo būti eiliniu, vos ne žemiausio lygio darbuotoju, kuris negali nieko įtakoti, bet labai jau nori..ech, kaip sudėtinga su juo..Darant šią užduotį, tokios minties, kad gali būti pvz. krovikas ar žuvies fasuotojas, net negalėjo kilti.. Paskaita gi apie lyderiavimą! O dar ir taip nuskilo, kad man su juo reikėjo poroj būti..didesnės bausmės negali būti.. aš tikrai nesusišneku su juo.. jo materijos man peraukštos ir kultūrų skirtumas daro savo.. me not understand chinese people :)
Anyway, idėjų pristatymas prieš auditoriją pakrauna mane geromis emocijomis :)

Į politiką neisiu :)
Rūta


Rodyk draugams

Strategic leadership | Day2

2008-04-16

Charismatic and inspirational leadership

mmm.. Smagu net prisiminti, kokia faina diena buvo.. Iki pietų nagrinėjom įvairių lyderių kalbas, tokias kaip „I have a dream“, pasakytą Martin Luther King‘o (lt en) 1963m, JAV, Vašingtone maždaug 200 tūkst. žmonių miniai, prieš rasizmą; ir dar kelių ne tokių garsių, bet pakankamai gerų kalbų.

Tada sekė darbas komandoje, kalbų nagrinėjimas ir pagrindinių „points“ atradimas kalboje, kad ji būtų „inspirational“, ”charismatic” ir „effective“. Ir va čia prasidėjo smagumai su nerimo ir baimės prieskoniais :)

Per pusvalandį turėjom pasirašyti kalbą kiekvienas sau, laisva tema ir laisvai auditorijai. Iš pradžių, visi labai nerimavo, apie ką kalbėti. Tada jau baimė „transformavosi“ į kitokią baimę – “kaip nepasirodyti visišku idiotu bet ir neišsišokti iš minios” (suomiškas bruožas :) ).

1. Pirmasis ėjo kalbėti suomis, ir kalba buvo apie tai, kaip reikia į viską žiūrėti be panikos ir nestresuoti (wasn‘t impressive). Sakė, kad čia buvo pirmas kartas, kai šneka vienas, laisva tema ir t.t. Nu tada gal ir galima atleisti visas klaidas.

2.  „Kodėl reikia Rusijai leisti prisijungti prie WTO“ (world trade organization). Žinoma, kalbėjo rusė. Ir kalba buvo sakyčiau visai nieko.

3. Futbolo komandos lyderio kalba rėmėjams – nors kalbėjo suomis, bet kalbėjimo tonas buvo labai geras, ir net kažkiek panašus į Luther King‘o :)

4. Kelionės į Kiniją įgyvendinimas – (su grupe gruodžio mėnesį sugalvojom važiuoti į Kiniją, bet kol kas tai taip ir tebėra kalbos) buvo geriausiai pasakyta kalba. Atitiko visus reikalavimus, kalbėjimo tonas ir t.t. Tikrai buvau sužavėta.

5. Darbo paieškos aktualumas – nelabai supratau, ką norėjo pasakyti.. whatever..

6. Kinijos ir Tibeto problema – žinoma, kalbėjo kinas, nors tema labai aktuali, bet kaip ir visada jis su savo mintim ir „protingais“ žodžiais kažkur vis „nugrybaudavo“, arba sakiniai tokio ilgumo, kad net nebeatsimeni, ką jis sakė pradžioje ir ką norėjo išvis pasakyti.. That was hard time..

7. Pagalba vėžiu sergantiems vaikams – labai gerai atskleista problema ir tikrai „už širdies griebiantys“ palyginimai, pastabos.. noriu paaukoti pinigų vaikams..

8. Mokesčių už mokslą įvedimas užsienio studentams Suomijoje – labai nevykusi kalba, nors tema ir aktuali mums patiems. Nematau aš tos grupiokės lyderės vietoje, gal ir gerai, kad apskaitoje mokosi ir dievina, mano akimis, nuobodų darbą :)

9. Globalinis atšilimas – nors tema ir jau pabodusi, bet pati kalbos technika labai gera. Buvau labai nustebusi, nes kinietukė labai jau rami, tyli, net valgo atskirai nuo visų. Bet kalbą kai „dėjo“! Tikra šaunuolė..

10. Kiniečių kalbos ir kultūros išsaugojimas – labai nuoširdi kalba. “Panyčka” net neskaitė, ką buvo pasirašiusi. Ir matėsi kaip nuoširdžiai kalbėjo.

Aš pati kalbėjau apie nusirašinėjimo problemą Lietuvos mokslo įstaigose. Pačiai buvo nerealiai smagu sakyti kalbą, jaudulio nejaučiau, rankos neprakaitavo, balsas nedrebėjo. Savęs vertinti viešai dar neišmokau. :) Todėl negaliu objektyviai vertinti, kaip man pavyko, bet išgirdau daug komplimentų iš dėstytojo. Grupiokė po paskaitos priėjusi sakė, kad sugebėjau sudominti ir pateikti problemą kitaip, nei kiti :) Smagu..

Temos gal ir neblizgėjo originalumu ar dar kažkuo, bet turint omenyje, kiek padarėme per pusvalandį.. I'm proud of everyone..

Grįžau iš paskaitos visa “pakilime”..Blemba, kaip gaila, kad jis tik savaitei atvažiavo..nespėjom pasidžiaugti ir jau atsisveikinti reiks..ech..

Enjoying the time at university..
Rūta

Rodyk draugams

Strategic leadership|Day1

2008-04-16

Transformational and strategic leadership

Taigi naigi vaigi va. Nuo pirmadienio turim profesorių Ken ParryGriffith Business School (Australija) ir dėsto jis mums Strategic leadership (strateginis lyderiavimas).

Ir šiaip man tas dalykas labai prie širdies, bet dar ir kai toks „protas“ dėsto, tai paskaitos tampa nebe paskaitomis, o švente.. Žinoma, rytais labai sunku sukaupti jėgas ir keltis 7.30.. Bet šią savaitę, tikrai verta :)

Paskaitos vyksta kasdien nuo 9h ryto iki 3-4h p.m.. Taigi turim daug ir gražaus laiko pasisemti žinių iš tokio žmogaus, kaip Ken‘as. (dar vienas dalykas, kuris man čia patinka-kreipinys į dėstytoją vardu). Taigi, dabar apie pirmadienį:

Žinoma, kaip ir visada viskas prasidėjo mūsų „galvų“ kalba apie Ken‘ą ir visokių susipažinimo istorijų dalybos, mūsų prisistatymai ir step by step to the subject :)

Tada vyko aptarimas mūsų darbų, kuriuos turėjome parašyti iki paskaitų pradžios perskaitę 5 straipsnius apie lyderiavimą, stilius ir t.t. (nu nemėgstu aš tų pre-test ir pre-assignment..bet jie čia baisingai egzistuoja).

Vėliau kiekvienas atlikom savi-testą apie savo lyderiavimo stilių. O jie paprasčiausiai yra du: Trasformational (labiau orientuotas į darbuotojus, santykius su darbuotojais) ir Transactional (labiau orientuotas į patį darbo procesą, taisykles. Labiau požiūris iš organizacijos pusės). Žinoma, po to seka kiekvieno stiliaus dar išsišakojimai, pagal kuriuos gali atrasti, ko tau trūksta, ko perdaug. Taigi, pagal tuos rezultatus turėjom parengti savęs tobulinimo planą, na ir žinoma viešai aptarti jį su visais.

Dažniausiai tokių panašių testų rezultatai būdavo panašūs, bet šį kart atradau savy kai ką naują, kai ką tobulintiną.

On the way to successful leadership
Rūta 

Rodyk draugams

Cirkas čia ar kas? :)

2008-04-11

Kažkaip nežinau kodėl čia taip išėjo, bet vis neaprašiau iki šiol labiausiai stebinusio dalyko Suomijoje pačiomis pirmosiomis dienomis. Įsivaizduokit, išlipo iš oro uosto autobuso miesto autobusų stotyje ir pamatau būrelį tokio stiliaus moterų :Nu tai ką aš vargšas vaikas svetimoj šalį galiu galvoti? Cirkas? Spektaklis baigėsi ir aktorės su visais kostiumais po miestą „blaškosi“ ? Vaikščiojanti reklama? WTF?
Ogi pasirodo, kad čia turtingosios (nu ir nelabai turtingos) suomiškos romės (kitaip liaudyje vadinamos „čigonės“ („gipsy“ – angliškovai, mustalainen/romani/gipsi-suomiškovai). Nepriklausomai nuo amžiaus:
– vairuoja automobilius. Kartais gali pamatyti vyrą sėdant į keleivio vietą, o moteriškaitę už vairo;


– DAUG rūko;
– Nerealiai naglos;
– Nešioja DIDELIUS auksinius auskarus (kadangi jų svoris bent jau atrodo, kad turėtų būti didelis, tai prie auskarų pritvirtinamos grandinėlės, kurios užkabinamos ant ausies, kad auskarai taip ausies „netemptų“. Smart, isn‘t it?)

Jau pripratusi prie cirko artistų
Rūta

Rodyk draugams