BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: Gruodis, 2013

Sausainukai - bilietukai 2

2013-12-18

Nu kadangi akcija sausainukai - bilietukai turi tęsinį, tai tęsiu :)
O buvo taip, kad autobusų kompanija paskelbusi akciją apsiribojo vos 500 vnt. tokių bilietų visoje Suomijoje. KO PASEKOJE įvyko vos ne tragedija :)

Žmonės prisikepė tų bilietukų ir tam, kad išsikeistų juos į tikrus bilietus, net ilgose eilėse stovėjo (kas jiems šiaip nėra problema, aš giliai įsitikinusi, kad eilės tai jiems net patinka). Ir suprantat, nu gi kilo skandalas. Nes nei tų 500 neužteko, nei planas B (pridėti dar 500vnt bilietų) nepadėjo.

Tai dabar jau autobusai sakė kitą kartą prieš skelbdami tokią akciją labai rimtai pagalvos. Ir iškart prieš akis stovi suomiškas susirinkimas - 20 asmenų turėję savaitę laiko pagalvoti, kaip tokią akciją pakartoti dėsto savo mintis, visi išsitraukę savo aipedus užsirašinėja ir po susirinkimo kiekvienas išsiuntinės e-mail su savo mintimis ir pasiūlymais.

Vat dėl to Suomijos ekonomika ir kenčia. Kažkas rašė, kad Suomijos ekonomikai yra sunku, nes čia algos didelės. Aš nemanau, kad čia algos didelės. Greičiau jau darbuotojų našumas toks… kaip čia gražiai pasakius… lėtas. Taip, jie darbą atlieka gerai, beeet galėtų ir čiut greičiau. Kodėl estai ir rusai statybose dirba? Nes jie GREI-TES-NI.

Ir dar, berašant čia va viską, kokie tie suomiukai, į duris pasibeldė kaimynė (surprise, I know). Prie įėjimo į laiptinę pakabinom skelbimą, ar kas nenorėtų išnuomoti savo parkavimo vietą švenčių metu. Bo sulauksim svečių ir nesinorėtų, kad mašina ant gatvės stovėtų. Tai atėjo tokia mergaičiukė ir sako “-imkit mano. Aš išvažiuosiu, stovės tuščia.”

Du papildomi pliusai tautai.

Rodyk draugams

Sausainukai - bilietukai

2013-12-16

Vat tau ir marketingas. Autobusų kompanija Matkahuolto pasigyrė, kad ryt daro vienos dienos akciją ir tiems keleiviams, kurie atsineš iš imbierinio sausainio iškeptą autobuso bilietą, kelionė Suomijoje bus nemokama. Svarbiausia, kad ant sausainio būtų išvykimo - atvykimo stotelių pavadinimai, sausainis turi būti visiškai valgomas ir naminis :) Tik rekomenduojama sausainį išsikeisti į bilietą stotyje, o ne autobuse, pas autobuso vairuotoją. Nes visi žinom, kokie kartais pikti dėdės jie būna.

Bet ką tokia akcija reiškia? O reiškia tai, kad pvz iš Helsinkio į Rovaniemi (Senio Šalčio miests Laplandijoj), galima nuvykti gal ir per labai daug valandų (apie 15h kelionė), bet NEMOKAMAI. 130-150Eur in da poket - kačyngt.

P.S. vakar pagaliau radom kalėdinę eglutę ant pardavimo. O jau graži, kad tokios dar nesu turėjusi per visą gyvenimą. Riebi, šakų daug, kamieno net nesimato. 45 Eur ir ji jau tavo. Aišku, čia tau ne 25lt. Brangoka, pagalvojau, bet nu tokia graži… Ir dar į tinklą susuko, kad patogiau būtų transportuoti. Ir kamieną apkapojo, kad geriau įstatyti būtų. Bet užtat tebesišypsau iki va dabar.

Rodyk draugams

Liucija ir žvakės ant galvos

2013-12-13

Šiandien ryte buvau laaabai jau pikta. Bet pati kalta, kad būdama geros nuotaikos prisižadėjau ne vienam žmogui nueiti ir paklausyti beveik pusvalandžio giesmių repertuarą. Šiandien Skandinavija ir Italija (makes no sense) švenčia Šv. Liucijos dieną. Nemažai apie ją esu girdėjusi, bet taip niekada dar ir nebuvau mačiusi.

Šventimas toks, kad visi LABAI ANKSTI ryte susirenka į aktų sales ar kokias tai kitas susirinkimams skirtas vietas ir kartu gieda Šv. Kalėdų giesmes. Šiaip skaičiau, kad lyg ir pagoniška tradicija, kai Liucija kovoja su tamsa, bet tuo pačiu ji yra paskelbta šventąja. Taip kad 2in1. Graži tokia tradicija. Tik man labai gaila buvo mergaitės Liucijos. Uždeda suprantat ant galvos vainiką su degančiom žvakėm ir ji taip ramiai turi išstovėti viso mini renginio metu. Nei karšto vyno negavo, nei sausainuko. O kur dar safraninės bandelės…

Tikriausiai pati fainiausia visos šios tradicijos detalė yra ta, kad kiekvienas vaikas nori būti Liucija ir eiti su žvakėm ant galvos. Dažniausiai tai būna pati gražiausia mokyklos mergaitė, bet draugas norvegas pasakojosi, kad jis labai pavydėdavo ir norėdavo būti Liucija :) Šiandien supratau kodėl :) Taip gražiai baltai aprengta, eina pati pirma, ją seka kitos mergaitės ir visų dėmesys yra atkreiptas būtent į ją. Tai jei po kiek tai metų mano vaikas nebus renkamas Liucija, būsiu pikta mama ir vadinsiu visus rasistais.

Rodyk draugams

Geocatheriai - iššūkis jumi

2013-12-12

Miškų Valdymo Asociacijos Prikanmaa teritorijoj jau trečius metus iš eilės turi jumi užduotį. Bet gera naujiena ne tik Prikanmiečiams, ale ir visai tautai. Šeštadienį bus paskelbtos bent jau 50 GPS koordinačių, kurių pagalba galit susirasti paslėptą eglutę!

iniciatyva ne tik žmonėms pramogų suteikti, bet ir pabrėžti, kad įstatymas “everyman’s right”, kuris leidžia žmonėms be jokių trukdžių vaikščioti bet kieno miškais, rinkti uogas ir grybus, neleidžia kirsti kalėdinių eglučių.

Tai jei rasit eglutę, pažymėtą raudonai, ją imkit. O jei ir nerasit, turėtumėt pamatyti dėžutę su sąsiuviniu prisirašymui.

Taip kad hepi hanting krismas trį!

Rodyk draugams

Suomija pati geriausia

2013-12-07

Apretėjo įrašėliai, bet aš čia užsiėmusi esu visokiais darbais ir visiškai nesijaučiu kaip tai blogai ar ką. Bet ne apie tai dabar. O apie tai, kuriose srityse Suomija yra geriausia.

Čia tokioj erdvėj (internete) kažkas pasidalino nuoroda į straipsnį apie 12 sričių, kuriose Suomija yra geriausia. Skaitydama ir galvelę linkčiojau, ir šypsojausi pro imenidžiry ūsą.

1. Mažiausiai korumpuota valdžia. - Ne tiek jau daug man su jais yra tekę susidurti, bet palinksėčiau galvele.

2. Daugiausia sunkiojo metalo grupių gyventojui. - Nu čia tai manau nieks nepasiginčys. Beveik kožnas suomis turi savo mėgstamiausią. Be to, metalo grupės yra vienas iš vokiečių turistų traukos objektų. 54 grupės 100.000 žmonių. Daržas į kaimynių akmenis - 27 grupės 100k gyventojų Švedijoje ir Norvegijoje. Pfff

3. Geriausia švietimo sistema pasaulyje. - Taip, bet pastaruoju metu patys suomiai pradėjo juokauti, kad ar nebus jų švietimo sistema kaip garsioji Nokia. Geriausia kol neatsiras geresnis. Vietinė spauda taip rašo, daunt kil ze mesindžer.

4. Suomijoje išgeriama daugiausia kavos pasaulyje. (12kg per metus žmogui. Pasaulio vidurkis - 1,3kg). - Va čia tai tiesa. Gali bandyti kas tik nori (italai ar kiti kavamėgiai) ginčytis, bet tikrai, nieks tokių didelių puodelių ir tiek jų daug negeria, kaip suomiai. Kavos aparatai darbovietėse pilnai dirba visas 8 val ir didžiausios ofisų rietynės būna dėl pasibaigusios kavos aparate. Mes irgi sekdavom, kas paskutinį lašą įsipila ir naujos nepadaro. Nes tikrai tai yra baisus dalykas.. Beeet tai nereiškia, kad čia kava yra gera. Drįsčiau teigti, kad ji čia baisi. Ir kava, kaip ir dauguma imigrantų, vežuosi iš Lietuvos. Ir pigesnė, ir skanesnė.

5. Mažiausiai susifeilinusi valstybė. - Tai ne, b**. (čia apie tai, kad valstybes valdo mafija ir tt) Kai nemaža dalis įmonių yra valstybinės ar bent jau dalinai priklauso valstybei, tai kur čia susifeilinsi. Va, vėl mano mėgstamiausias pavyzdys - Alko. Monopolis šalyje, kuris vienintelis turi teisę pardavinėti alkoholį, stipresnį nei 4,7%. Kainos grynai monopolinės, kaip ir parduotuvių darbo laikas. Žodžiu… Finland iz maust steibl kantri in ze vorld.

6. Daugiausia saunų žmogui. -Tai ne. Vos 5,3 mln gyventojų, o saunų 3,3 mln. Ir kas baisiausia, kad saunos yra užkrečiamas dalykas. Aš dar atsilaikau, nes man didelis karštis nėra malonumas, kaip ir didelis šaltis (gryna lietuvė). Beeet jei jau ispanai ir italai jas pamėgsta, tai ką jau dabar. Plius, aš manau, kad čia yra šiek tiek nacionalizmo “Aš suomis, man sauna turi patikti”. Nes dar nesutikau tokio suomio, kuris saunos nemėgtų. Bet pliusas nu.

7. Geriausia šalis būti mama. - Pažiūrėsim. Nes dabar tai turiu susigalvojusi daugiau minusų, nei pliusų. Bet jau greitu metu bus viskas aišku. Taip kad dar leisiu sau prie šito sugrįžti.

8. Išgeriama daugiausia pieno. - Gali būti. Nes jei tik nueisi papietauti į kokią tai valgyklą-kavinę, pieno visada gausi. Jis net padėtas šalia sulčių, gaivos ir vandens.

9. Helsinkis - most livable city. - Tikrai taip. Nesvarbu, kuriam kampe gyvensi, bet kuriuo paros metu gali grįžti viešuoju transportu, visada rasi naują kavinę puodeliui kavos, renginių ir veiklos taip pat galima rasti bet kada. Na ir visada rasi apie ką pabumbėti. Tai ko ne rojus.

10. Helsinkis - sąžiningiausias miestas. - TAIP. Va maniškis prieš gerą mėnesį pametė teises, ID kortelę ir IKEA kliento kortelę. Jam labiausiai gaila buvo pastarosios (IKEA - namai Suomijoje), o aš pradėjau skaičiuoti, kiek kainuos jam išsiimti naujus dokumentus. Jis labai skandinaviškai apsiginklavo kantrybe, vertė mano rankines ir ieškojo dokumentų. Po 3 savaičių gavom laišką, kad kažkokia ponia rado dokumentus ir atnešė juos į policiją. Net IKEA kortelė atsirado.

11. Suomijos mobiliosios programėlės geriausios pasaulyje. -Angry birds parsisiuntė vos 2milijardai žmonių. Neturiu ko ir pridėti.

12. Suomijoje iš bibliotekų skolinamasi daugiausiai knygų žmogui. - Kaip nesiskolinsi, kai čia jos tokios brangios. Plius bibliotekos yra tikriausiai suomiškiausia vieta. Visi tyli, nieks nekalba ir daugiau šviesos, nei už lango.

Be to, suomiai turi labai puikią savybę nesigėdyti ir pasakyti, kad pasiskolinau iš bibliotekos, kad man tą ar aną davė valstybė, kad naudojuosi tuo ir anuo nemokamai. Kam leisti pinigus, jei gali ir neleisti. Vą šitą labai vertinu. Nes kartais jau ir man keistai nuskamba frazė “ai, ką čia eisi, skolinsies, atrodo, kad išmaldos prašytum. Geriau jau nusipirksiu.” Suomėju kiba?

P.S. Vakar Suomija šventė nepriklausomybės dieną. Ką veikia tauta? Porą valandų stebi, kaip į prezidento sukviestą balių renkasi svečiai ir spaudžia prezidentui ranką. Literali, dvi kameros iš skirting kampų filmuoja rankos paspaudimus ir tv komentatoriai komentuoja kas atėjo, ką apsirengęs, kodėl ir tt. Aptarinėjamos aprangos, etiketo pažeidimai ir tt. Aš vakar irgi žiūrėjau. Bet taaaip atsibodo, kad baisu. Tai gerai, kad Lietuvos ambasadorius buvo pakviestas. Vien dėl jo kankinausi. Gražiai taip, tvarkingai apsirengęs. Nei kokių zebrinių batų apsiavė, nei raudono šlipso neužsidėjo. O tokių buvo. Pasirodo, tik popiežius gali eiti su raudonais batais. O raudonas šlipsas nevalia niekam. Išsišokėlių niekas nemėgsta.

Rodyk draugams

Kad šeštadienis veltui nepraeitų

2013-12-03

išsiruošėm matuoti pasivaikščiojimo kelią nuo namų iki Prizmos. Žiauriai gera pramoga :) Bet ne apie tai dabar. O apie dėdžius, tetas ir lošimo aparatus, kurie mane čia po šitiekos metų Suomijoje vis dar stebina. Parduotuvė jau ne parduotuvė, jei nėra lošimo automato. Prie tokių aparatų tik pagyvenę žmonės (ir mano eks-kolega). Ir taip primena 2006 vasarą ir Las Vegas, kad net kvapą užgniaužia :) Įdomu, koks vieno tokio aparato pelningumas, kad jų čia visur pilna. R-kioski, maisto prekių parduotuvės, nu kas tik nori. Bent jau kabo N-18 ženklai…

P.S. šiandien kiemo užbaigtuvės - atvažiavę diedai užasfaltavo viską ir dabar jau viskas, nebesiterliosim čia. Matomai vakar iškritusios trys snaigės savo darbą padarė.

P.P.S. Jau nebežadėjau apie tą kiemą nieko rašyti, bet kažkaip jaučiau, kad reikia tokio užbaigtumo kokio tai visam šiam nuotykiui.

Rodyk draugams