BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: ‘Studying in Finland’ kategorija

Suomijos planuose – nauja edukacinė sistema mokyklose

2015-03-22

Suomija pirmauja ne tik saunos varžytuvėse, bet ir kaip valstybė, kurios edukacinė sistema yra viena geriausių pasaulyje. Kitos tokios geros yra tik tolimuosiuose rytuose – Singapūras ir Kinija (aš tokius duomenis radau, nieko nežinau, nesikabinėkit).

Ir ne vienas lėktuvas mokytojų jau čia apsilankė, kad išsiaiškintų ir sužinotų, kur čia slypi ta paslaptis. Aš ir pati, tik čia atvažiavusi, pirmą dieną universitete turėjau egzaminą iš prieš mėnesį atsiųstos paskaitos. Ir turėjau rašyti ese atsakydama į 5 klausimus. PIRMĄ KARTĄ GYVENIME. Visi kraipėm galvas, bet ne suomiai. Nes jie tai darė nuolatos.

O dabar yra sugalvoję naujovę. Užteks čia mokyti pagal dalyką. Juk ne 1900 – uosiuose gyvename. O juk nuo praėjusio šimtmečio pradžios ir datuojama šiuolaikinė edukacijos sistema.

Tad Marjo Kyllonen, Helsinkio edukacijos menedžerė, planuoja pristatyti naują edukacijos sitemą. Pagal jos modelį moksleivai mokytųsi ne pagal dalyką, o pagal temą.

Kuo šios dvi metodikos skiriasi? O tuo, kad pagal naujają sistemą moksleiviai mokytūsi pvz dirbti kavinėje: čia reikalinga matematika, užsienio kalba (aptarnauti turistą), rašymo ir komunikacijų įgūdžiai. Tie moksleiviai, kuriems mokslai sekasi geriau, mokytūsi pvz Europos sąjungos: ekonomika, istorija, kalbos ir geografija.

Planuojama, kad sėdėjimo suoluose nebeliktų. Moksleiviai dirbtų grupėse tam, kad išspręstų kilusias problemas, taip gerindami savo komunikacinius įgūdžius.

Su tokiu modeliu iš dalies sutinku ir aš. Keičiasi laikai, keičiasi darbai, keičiasi ir vaikai. Ypač šiais –
technologijų laikais.

Bet kaip sako plano kūrėjai – pradėjus mokyti tokiu būdu, kelio atgal nebėra.

Tad dabar bandoma tokią mokymo metodiką taikyti vienoje Helsinkio mokykloje, Siltamaki. Mokyklos direktorė Anne-Mari Jaatinen teigia, kad mokykla skatina moksleivius mokytis saugioje, linksmoje ir atpalaiduojančioje atmosferoje. O ir vaikai, kaip ji pasakoja, koridoriuose žaidžia šachmatais, ar renka informaciją apie skirtingas Afrikos dalis. O ne laksto, kaip akis išdegę (sakinio pabaigą apie akis pati sugalvojau, bet jos tokia mintis buvo).

Žodžiu, can’t wait for 2020 (planuojama būtent tada pradėti diegti naujus metodus) ir 2050 (nes jau tie moksleiviai bus užaugę, kūrybingi ir fainiausi). Baisiai noriu pamatyti Suomiją ateityje.

Rodyk draugams

Kas suomio rankinėje?

2013-11-11

Šiandien per švedų kalbos pamoką mokėmės įvairius daiktus. Ir tema buvo - kas tavo rankinėje. Tai visi traukėm kas ką beturėjom ir bandėm išmokti pavadinimus.

Kas obuolių prisidėjęs, kas vaikų žaislus su savimi nešiojasi, vokietis išsitraukė kompo kolonėles, sake jam ausinių mažoka. O dėdė suomis išsitraukė tokį nei didelį, nei mažą medžioklinį peilį. Mojuoja tuo peiliu, juokiasi ir sako: “aš obuolius su juo lupu ir pjaustau”.

Mane taip juokas suėmė, kad visi pradėjo juoktis ne iš jo, o iš mano nesugebėjimo valdytis.

Aš tai nesuprantu, kaip jie sugebėjo tvardytis, nes situacija tai tikrai juokinga :)

Rodyk draugams

Mai juniverzity iz kūl

2010-01-28

Ką ne kūl, jei Twiterint pradėjo. Aš pati dar vis neturiu.

Rodyk draugams

Lietuvė, Suomijoje ir mokosi kinų kalbos…

2009-09-10

To pasekoje, kad aš visiškai neįsivaizduoju kaip tarti visokius kiniškus vardus, vietovių pavadinimus ir t.t. radijo laidose, nuo šios savaitės pradėjau lankyti kinų kalbos kursus universitete.How crazy is that?!. Būtų man kas prieš kokius gerus 2-3m pasakęs, kad savanoriškai niekieno neverčiama ir neterorizuojama pradėsiu mokytis kinų kalbos, tai būčiau bigmeka nupirkus už tokį gerą melą. Ale va, prašau. Jau vakar sėdėjau pirmojoje paskaitoje.

Dėstytoja-kinietė. Normaliai, net suprantamai šneka anglų kalba.

Pirmoji paskaitos dalis praėjo besimokant tarti raides, kuriomis rašomas hieroglifų tarimas. O vėliau jau ir skiemenų intonacijų tarimas. Tas pats skiemuo gali būti ištartas keturiomis skirtingomis intonacijomis:

  1. Balsis tęsiamas lygiu tonu;

  2. Balsis tariamas iš aukštos intonacijos žemėjančia;

  3. Balsis tariamas iš aukštos intonacijos žemėjančia ir vėl aukštėjančia;

  4. Balsis tariamas aukštėjančia intonacija.

Labiausiai kikenom, kai mokė kaip tarti „Kinų kalba“ terminą ir pyko. Ir jei žodį (hieroglifą) ištari ta banguojančia intonacija, o ne žemėjančia, tai tada jau gaunasi „Korėjiečių kalba“ (pyko ji, oj pyko, kad mes kvaili neišprusėliai europiečiai varlių akimis nesugebame ištarti tokių paprastybių).

Ką atsimenu geriausiai išejusi iš paskaitos, tai kad žodis mama, susideda iš dviejų hieroglifų — „moteris“ ir „arklys“ (kpš?); o klausiamasis žodis, kaip anglų kalboje „do“, arba lietuvių kalboje koks „ar“, susideda iš dviejų hieroglifų — „burna“ ir „arklys“. Tai sakinys pvz. „kaip tau sekasi?“ pavirstų į „tau sekasi burna arklys“… jaunesnioji sesuo: „moteris“ ir „dar ne“. Nu taip, sulauks manoji jaunėlė sesutė kokių 70m, turės būrį anūkų, sėdės su virbalais rankose ir lieps diedukui savo perjungti TV kanalą, kad avarijas pažiūrėtų, o aš ją vis tiek galėsiu vadinti „moteris dar ne“ :)

Bus dar daug juoko, aš nuoširdžiai jaučiu.

Rodyk draugams

va kaip reikia bendrauti

2009-05-04

Aš ir dar penki neskubančiosios tautos atstovai turėjom dvi savaites padaryti grupinį darbą. Žinoma, atsirado nespėjančių dėl darbų socialinių susirinkimų gausos pastarosiomis dienomis (apie gegužės 1osios šventimą sekančiame įraše). Taigi, šį kartą jau man teko garbė rašyti atsiprašymo meilą dėstytojui, nes kaip ir mano eilė :) (ne pirmas meilas tokiu klausimu, tai slenkančiu grafiku rašom mes juos). Tai žodžiu, parašiau aš jam vieno sakinio e-mail su atsiprašymais ir t.t., sekančios dienos rytą gaunu atsakymą:

Dear Ruta:
Thank You for Your e-mail yesterday. It is OK to get Your Project Work on Monday 4.5.2009 or even a couple of days later. For me (end especially for You and Your group members) it is most important to get the work done. Schedules come after this. Send my best regards for Your group members, too.

Jukka

Daugmaž verčiu: Ruta:

Ačiu už tavo vakarykštį e-mail. Savo grupinį darba galite atsiųsti pirmadienį ar net porą dienų vėliau. Man (o ypač jums ir jūsų grupės nariams) svarbiausia pabaigti darbą. Terminai ateina po to. Perduok mano geriausius linkėjimus savo grupės nariams.

Tai kaip gali tokių dėstytojų nemylėti :)

Rodyk draugams

Fydbekai

2008-11-19

Nu viskas olrait su tom paskaitom, bet kai reikia parašyti fydbeką apie buvusias paskaitas, tai jau visai nebe fun. Nemėgstu aš ten tų didelių kritikų ir didelių liaupsinimų rašymo. 

Bet čia jau mano problema. O va kad universitetas tokį dalyką daro, tai labai spaudžiu leteną. Tikrai. Kaip kitaip pakelsi studijų kokybę, jei nežinosi, kaip studentai tas studijas priima. Ir tikrai – studentai, pats geriausias brainstormingo aparatas. Jauni, kupini minčių ir idėjų (bent jau profesorių akimis, akademinis universiteto gyvenimas jau atbukines juos).
P.S. Šiandien pusę pietų pertraukos vienam rusui savo laužyta rusų kalba  įrodinėjau (o jis savo laužyta, greičiau sulaužyta anglu kalba ginčijosi), kad pati pasidariau prancūzišką manikiūrą, niekur nereikėjo eiti iš namų ir tai man nieko nekainavo (visą lakų set'ą su reikiamais popieriukais gavau dovanų). Bet vis tiek nemanau, kad jis patikėjo :) 

Rodyk draugams

Risk management and Financial institutions

2008-11-18

Kadangi su vel ta pacia intensija seduliauju
universiteto bibliotekoj, tai kaip galiu susilaikyti nepabloginus.
Taigi, po ilgos pertraukos - apie mokslus.

Тik spejau grizti is Lietuvos ir tiesiai pat i paskaitas!
Turejom
nieko destytoja is Airijos-
John Garvey. Fainulka toks, neauksto ugio ir turintis
destytojui reikalingas Dievo dovanas. Nors dalykas ir nebuvo lengvai
perkanadamu (Risk management and Financial insitutions), bet jis su
savo paprastais pavyzdziais tuos 110 lapu po 3skaidres (tai daugmaz
330skaidriu), sumaitino mums per savaite paskaitu (kozna diena 9-16h).


DAY 1
Atsitiktiniai ivykiai (standartiniai nuokrypiai ir t.t. *en*)
Elgsena (kodel ir kaip elgiasi zmones, kas itakoja juos vienaip ar kitaip elgtis)

DAY2
Skirtingos rizikos
Draudimo rizikos
    draudimo galimybes
Reguliavimas

DAY3
Verte rizikoje (rinkos rizikos matavimas)
    Galimybe prarasti pinigus rinkoje sekancia diena
        kas tai yra
        kokios silpnybes
Hedging (sor, nesugalvoju kaip teisingiausiai butu isversti)

DAY4
Kredito rizika
    kredito rizikos verte

DAY5
Perdraudimas (kai draudikai draudzia savo turta)
Operacine rizika (rizika kylanti ivairiu piniginiu operaciju metu)

Kadangi visos savaites metu buvo pakankamai daug teorijos ir nelabai
jau daug visokiu grafiku braizymu, skaiciavimu, tai mokymasis egzui
dakniso..

aaaaaa…..vos susilaikau nesijuokus….aaaa..ka daryti….salia
sedinti pana-moteris (nu ka as zinau, kiek jai metu, tokia nuo 20 iki
40, juk buna tokiu beamziu zmoniu), sedi isikisusi ryskiai ryskiai
geltonus kistukus i ausis, kad tipo negirdetu triuksmo, o vis tiek vos
kas labiau sukruta, iskart kelia galva ir zvalgos. Kaip juokinga,
negaliu! :)))))))))))

vsio, einu *read more* tam savo magistriniui….

Rodyk draugams

Su salyga, kad…

2008-10-14


Su salyga, kad
pastarosiomis dienomis bibliotekoje sedziu daugiau nei bet kada, tai
pastebejau, kad cia yra viena is fainiausiu ir mieliausiu biblioteku, kuriose
man yra teke buti.

 

Mitai apie suomiska kokybe, ramybe ir t.t. cia
visiskai pasitvirtina.

Pvz.:

tokie likimo vaikai, kaip as, cia ateina
susikaupti, nes nu nesudmaliausi, jei visi aplink tik barskina klaviaturom
apsiskleide popierizmais;(kad dabar cia bloginu, tai nesiskaito sudmaliavimas, ane? :) )

 

pries pusvalandi vienas individas neissijunge mobilaus garso ir
netiketai nelauktai suskambo tas velnio ismislas. Maniau fauna ji nuzudys
zvilgsniais pilnais paniekos ir tipo : ”kas per toks jauties, jei trukdai visu
ramybe!”.Taisykles yra taisykles.

 

Bet jei jau norisi pasisneketi, nereikia lekti
is bibliotekos. Toje pacioje kompiuteriams skirtoje patalpoje yra net dvi (dabar apsizvalgius tiek matau), specialiai mobiliakams
skirtos kabinos. Eini, pasneki ramiai ir iseini. Primena pasta senais laikais,
kai eidavom su mama, atstovedavom eileje, tada sujungdavo ponia pactorka su
mociute, garsiai parekdavo i kuria kabina eiti ir galedavom kazkiek ten laiko
sneketi. Ir vidus kabinos toks ryskiai zalias su tokiais neva navarotnais
rastais. Dar dabar atsimenu, kaip ten smirdedavo..

 

Viena puse bibliotekos pastato skirta knygoms,
kita-mokymuisi. Tipo sedi individai ir skaito, mokosi, jei neina namie
prisiversti (pvz. man :) Ale negalvojau, kad tiek daug tokiu :) Viduryje dienos
tai pikas, sunku laisva stala rasti :)

 

Jei jau visiskai pasineri i mokslus ir
nesinori apleisti pastato net pietu pertraukai, tai eini pavalgyti i
bibliotekos valgykla. Kad mokslu dvasia visiskai neisgaruotu :)

 

Baisingai idomu, is kur universitetas tiek
lesu gauna, visa tai islaikyti..Nes kiek zinau, visas patalpas - ir universiteto,
ir bibliotekos nuomoja is kazkokios NT kompanijos..

 

Gal ir LT jau tokiu biblioteku atsirado, tik
as - tundra nieko nezinau?
Reiks
perbegti per kelias bent jau Kaune :) ant idomumo :)

Ok, dirbu toliau..

Rodyk draugams

Business law | day2

2008-09-17

Ką geriausiai išmokau per 2dienio Business Law paskaitą, tai šifruoti Finnglish kalbos žodžius į English :) pvz.:
People- [:pyyple]
Possible-[:pošible]
Principle-[:prinčiple]
Freedom-[:fryydūūm]
Insurance-[:insuoranš] ir t.t..

Nepakartojama :) visa paskaitos medžiaga nublanksta prieš tokį žodyną :) Kotais visa auditorija su lengvomis šypsenomis sėdėjo (tik nesupratau kas kiniečiams juokinga buvo, gi jie patys taip šneka:) bet čia tikriausiai kolektyvizmo dvasia..jei visi šypsos, šypsos ir jie:) ).

Dar momentas apie kiniečius: jei iš 3jų kiniečių tik 2 priėmei į kursus (nu ar dar kur nors), tai tas 3sis neduos ramybės, nes juk draugus tai priėmei, o jo kodėl ne? Tai va, su kiniečiais reikia elgtis kolektyviškai. Jei vieną, tai ir visus :)


Rodyk draugams

Kas verks, kai pasieksim WALL E’io laikus?

2008-09-17

Kuomet pasaulį ištiks tokia nelaimė, kaip kad filmuke WALL E ir visus buities darbus atliks robotukai, nebereikės vaikščioti savomis kojomis, nebepastebėsim aplink supančios gamtos, nebežinosime kaip auga gėlės, nebežinosime ką tai reiškia apsikabinimai ir su šalia sėdinčiu žmogumi bendrausim bevielio-belaidžio-erdvinio-grafaprojektoriaus-multimedijos-monitoriaus pagalba (kas matė filmuką, supras apie ką aš čia), dėl viso to mažiausiai pergyvens ir viso to pasiilgs suomiai.
Prieš susirinkimą dėl magistrinių darbų apie 15 žmonių sėdėjom auditorijoj, nelabai pažystami, nes dar tik pirmas kartas, tai ir nebendrauja, nesipažindina niekas. O kam? :) nesvarbu, kad dabar visus metus dirbsim ir bendrausim norom nenorom. Bandžiau pakalbinti šalia sėdinčią suomę, tai gavau trumpą – Joo (suom.: taip). Kitas grupiokas su šalia sėdinčiu susirašinėjo sms, tik susižvalgydavo, nes gi nekalbėsi čia per paskaitą. PasieSeMeSinam! Ech..

Ai, dar…Kadangi grupėj visi suomiai, aš viena ne-suomė, tai ir seminaras vyko suomių kalba (tipo čia mano problema, kad aš nešneku suomiškai ir svarbiausius įvykius, kaip kad sekančio susirinkimo datą išversdavo grupiokė). O aš vargšas vaikas kaip iš to anekdoto apie studento per egzaminą ir šuns panašumus: „Akys protingos, o pasakyti nieko negali“ :)

Suomių kalba sucks


Rodyk draugams